Sandacz

Występowanie:
Stawy i wszelkiego rodzaju wyrobiska, jeziora, zbiorniki zaporowe, rzeki średnie nizinne, rzeki wielkie nizinne, przybrzeżne strefy Morza Bałtyckiego.

Morfologia:
Sandacze ryby wyróżniajÄ… siÄ™ zdecydowanie wydÅ‚użonym ciaÅ‚em i maÅ‚Ä… gÅ‚owÄ…, grzbiet ma zielono-szary kolor, a brzuch jest biaÅ‚y. JedynÄ… wspólnÄ… z popularnym garbusem cechÄ… sandacza, sÄ… ciemne, poprzeczne smugi, które wystÄ™pujÄ… u tej ryby na bokach ciaÅ‚a. Sandacz wyróżnia siÄ™ także dwiema stykajÄ…cymi siÄ™ ze sobÄ… pÅ‚etwami grzbietowymi, które rzadko sÄ… od siebie oddalone. Do specyficznych cech tej ryby zaliczamy również liczne, ciemne plamy, które zaobserwować można na bÅ‚onach pomiÄ™dzy promieniami pÅ‚etw grzbietowych i ogonowej. Niesamowity wyglÄ…d nadajÄ… sandaczowi lekko opalizujÄ…ce oczy, które w nocy, w Å›wietle latarki, Å›wiecÄ… na czerwono.

Żerowanie:
WylÄ™g i narybek sandacza odżywia siÄ™ planktonem, potem faunÄ… dennÄ…, a po osiÄ…gniÄ™ciu dÅ‚ugoÅ›ci 5 – 10cm przechodzi na drapieżny tryb życia - zjada larwy ważek, pojedyncze oÅ›liczki, larwy chruÅ›cików, żaby, czÄ™sto także dżdżownice. Morfologia ryby - wÄ…skie gardÅ‚o, sprawia, iż podstawowym pokarmem dorosÅ‚ego sandacza sÄ… stynki i ukleje, czasami maÅ‚e leszcze i karpie. Sandacz odżywia siÄ™ dwa razy w ciÄ…gu doby - napierw o brzasku, a potem tuż przed zachodem, najczęściej przed samym zmrokiem.

Rozmnażanie:
Tempo rozmnażania tego drapieżnika zależy od warunków - w wielkich rzekach nastÄ™puje to w bardzo szymbkim tempie, z kolei w wodzie stojÄ…cej sandacz ma z tym problemy. W rodzimych warunkach przystÄ™puje do tarÅ‚a, gdy temperatura wody wynosi 12°C, czyli przeważnie w kwietniu, bÄ…dź maju. Miejscem tarÅ‚a sÄ… najczęściej pÅ‚ytkie strefy o żwirowym lub kamienistym dnie, choć ikrÄ™ sandacza można czasami spotkać także w gÅ‚Ä™bszych warstwach wody, nawet na gÅ‚Ä™bokoÅ›ci kilkunastu metrów w otoczeniu gaÅ‚Ä™zi czy zwalonych drzew. Ikra wyróżnia siÄ™ sporÄ… kleistoÅ›ciÄ… oraz jasnym, żóÅ‚tym kolorem. "Dojrzewa" w zależnoÅ›ci od temperatury wody - im jest ona wyższa, tym inkubacja trwa krócej, dochodzÄ…c nawet do 3, zamiast 12 dni.

Okres ochronny: od 1 stycznia do 31 maja

Wymiar ochronny: 50cm

Dobowy limit połowu: 2 szt. * razem z boleniem, karpiem, lipieniem, amurem, pstrągiem potokowym, szczupakiem, brzaną.


ŹródÅ‚o: www.wedkuje.pl