Lin

Występowanie:
Jeziora, zb. zaporowe, stawy i wyrobiska, rzeki średnie nizinne, rzeki wielkie nizinne.

Morfologia:
Liny majÄ… ciaÅ‚o pokryte drobnymi Å‚uskami jest zwarte i mocno zbudowane o szerokim trzonie ogonowym. Otwór gÄ™bowy jest poziomy, a w jego kÄ…cikach znajduje siÄ™ po jednym krótkim i miÄ™kkim wÄ…siku. Grzbiet ma najczęściej ma kolor ciemnozielony lub ciemnobrÄ…zowy, boki sÄ… jaÅ›niejsze i mosiężnie poÅ‚yskujÄ…ce, natomiast strona brzuszna żóÅ‚tawobiaÅ‚a.

Żerowanie:
Lin w okresie mÅ‚odocianym żywi siÄ™ planktonem, później jego pokarm stanowiÄ… maÅ‚e zwierzÄ™ta denne - robaki, Å›limaki, larwy owadów, miÄ™czaki, a także roÅ›liny i ich na póÅ‚ przegniÅ‚e części.

Rozmnażanie:
TarÅ‚o rozpoczyna w poÅ‚owie czerwca, kiedy samica skÅ‚ada okoÅ‚o 300 tys. jaj, przylepiajÄ…c je do roÅ›lin wodnych. MÅ‚ode wylÄ™gajÄ… siÄ™ po 3 dniach - mierzÄ… wówczas od 4 do 5 mm i majÄ… na gÅ‚owie kleiste gruczoÅ‚y, za pomocÄ… których przyczepiajÄ… siÄ™ do roÅ›lin, aż do czasu zresorbowania zawartoÅ›ci woreczka żóÅ‚tkowego. Zabezpieczone sÄ… w ten sposób przed opadniÄ™ciem w muliste podÅ‚oże. W momencie wyksztaÅ‚cenia siÄ™ skrzeli, kleiste gruczoÅ‚y na gÅ‚owie ulegajÄ… zanikowi. Lin roÅ›nie wolno, osiÄ…gajÄ…c dojrzaÅ‚ość pÅ‚ciowÄ… w 3-4 roku życia.

Okres ochronny: nie ma

Wymiar ochronny: 25 cm

Dobowy limit połowu: 4 szt. * razem z sieją, węgorzem


ŹródÅ‚o: www.wedkuje.pl