Niwka
Zbiornik pożwirowy
Zbiornik pożwirowy usytuowany obok wsi Niwka. Powierzchnia lustra wody wynosi ok. 100 ha.
Maksymalna głębokość to 18 metrów przy średniej głębokości 5 metra.
Zbiornik znajdujący się na liście TOP 20 najlepszych łowisk w Polsce wg Wiadomości Wędkarskich – Wędkarskie Eldorado.
Brzegi zbiornika słabo porośnięte roślinnością z pojedynczymi drzewami, łagodnie schodzące do wody.
Na zbiorniku znajduje się kilka wysepek.
Dominującymi gatunkami ryb w tym akwenie są: karp, amur, leszcz, sandacz, karaś, sum, szczupak, lin, węgorz, pstrąg tęczowy oraz jaź.
Opis
Ludzie piszą:
"Niwka nieustannie poddawana jest ogromnej presji wędkarskiej. Bierze się to najprawdopodobniej z faktu, iż prowadzone są dosyć intensywne zarybienia oraz stosunkowo łatwo do niej dojechać (stąd obecność całych rodzin). Biało-ryb osiąga słabe przyrosty wagowe i jest niemiłosiernie tępiony po każdym zarybieniu przez tzw. mięsiarzy.
Niwka oferuje duży wachlarz gatunków ryb oraz możliwość sprawdzenia i zastosowania różnych metod połowu. Miejsca nad jej brzegami jest sporo, chociaż aby mieć pewność zajęcia jakiegoś przyzwoitego stanowiska polecam przyjechać bladym świtem. Karpiarze najczęściej stosują kulki i kukurydzę oraz metodę wywózki, zwolennicy ryb drapieżnych często spinningują z łódek, ponieważ woda jest mocno zarośnięta, przez co ciężko łowi się z brzegu. Ryby występujące -biało-ryb: płoć, wzdręga, ukleja, krąp, leszcz, jaź, karaś, lin, karp, amur, tołpyga. Ryby drapieżne: okoń, boleń, szczupak, sandacz, węgorz, sum.
Zbiornik jest dość ciekawy,bywam tam dość często,a z rybami to jest różnie,zbiornik ma około 65h,a głębokość sięga 20m, woda jest stale zimna,oprócz plycizn,trudno tu o duży przyrost masy ryby,np leszcz jest tu karłowaty,trudno tu złapać kilowke,wynika to z braku pożywienia,no i z temperatury wody (mamy przecież do czynienia ze żwirownią). W jeziorze jest kilka ładnych Sumów jednak zapomnijmy o złapaniu ich na żywca czy na jakąś inną przynętę, jedyne na co możemy je złapać to raki, których niestety na Niwce brakuje. Kar, Leszcz uwielbia tutaj kukurydze najlepiej słodką. Łowiąc na spławik nie rzucajmy daleko, wieczorem i nad ranem ryby podchodzą do brzegu, wystarczy rzut na 2-3 metry. I jeszcze jedno po południowej stronie uważajmy na zaczepy, tam jest ich cała masa."